Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Średniowiecze to czas rozwoju szkół i uniwersytetów. System szkolny, który powstał w czasach Karola Wielkiego, nie był co prawda powszechny, ale pozwalał zdobywać wiedzę przynajmniej dzieciom lepiej urodzonych. Edukacja początkowa obejmowała czytanie i pisanie po łacinie, liczenie, katechezę i śpiew i była prowadzona w szkołach parafialnych.

W większych miastach na podobieństwo rzemieślniczych cechów powstawały związki (korporacje) mistrzów i uczniów, które dały początek szkołom wyższym, które nazywano początkowo studium generale, a potem universitas. Uniwersytety posiadały pewnego rodzaju autonomię, np. wyłączne prawo nadawania stopni naukowych i nauczania w całym świecie chrześcijańskim. Dysponowały także niezależnością prawną od władz miejskich. W XII-XIII wieku powstała większość najsławniejszych uniwersytetów europejskich:
  • Uniwersytet Boloński
  • Uniwersytet Paryski
  • Uniwersytet Oksfordzki
  • Uniwersytet w Cambridge
  • Uniwersytet Padewski

W XIV wieku:
  • Uniwersytet w Rzymie (1303)
  • Uniwersytet we Florencji (1321)
  • Uniwersytet w Pizie (1343)
  • Uniwersytet w Pradze (Uniwersytet Karola)
  • Uniwersytet w Krakowie (Uniwersytet Jagielloński) (1364)

Aby móc studiować wybraną przez siebie naukę, należało najpierw studiować przez trzy lata artes liberales (sztuki wyzwolone), czyli nauki przeznaczone tylko dla ludzi wolnych (a nie niewolników). Artes liberales tworzyły nauki stanowiące trivium i quatrivium – gramatyka, retoryka, logika, arytmetyka, muzyka, astronomia, geometria.

Na uniwersytetach istniały cztery wydziały – sztuk wyzwolonych (czyli artes liberales), teologii, medycyny oraz prawa.

Wiek XIII jest okresem wielkiego rozkwitu i szczytem kultury Średniowiecznej. Okres ten nazywany jest czasem tzw. protorenesansem. W tym czasie odkryte zostają pisma Arystotelesa oraz dzieła filozofów arabskich oraz żydowskich. Uniwersytety powstają ze szkół przykatedralnych. Pierwszy uniwersytet powstał ok. 1200 roku w Bolonii – wykładano na nim tylko prawo. Jako drugi założono uniwersytet w Paryżu, gdzie wykładano tylko filozofię i teologię. Jako trzeci powstał uniwersytet oxfordzki. Od XIII wieku na uniwersytetach zaczęło się koncentrować życie kulturowe i społeczne.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim - streszczenie
2  Bogurodzica jako zabytek języka polskiego - rodzaje archaizmów, objaśnienia
3  Różne oblicza Maryi w Bogurodzicy i Lamencie świętokrzyskimKomentarze: Średniowieczne szkoły i uniwersytety

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-04 18:27:41

"artes liberales (sztuki wyzwolone), czyli nauki przeznaczone tylko dla ludzi wolnych (a nie niewolników)" to jest akurat bzdura. nazwa "sztuki wyzwolone" jest bublem w tłumaczeniu. zostało pomylone słowo "wolność": libertas, ze słowem "książka", czyli liber. w języku polskim określenie sztuk wyzwolonych przyjęło się dość szybko i trudno je teraz wyplenić, choć jest dość mylące. trivium i quadrivium to po prostu nauki, których człowiek może nauczyć się z książek, mimo, że jak mogłoby się wydawać, muzyki w ten sposób nauczyć się nie można. jednak nawet muzyka była w średniowieczu i zresztą w starożytności też traktowana jako dział matematyki, polegający na znajomości matematycznych zasad harmonii dzięków. na drugim biegunie były więc tzw artes illiberales - czyli sztuki nieksiążkowe, a zatem umiejętności, wiążące się z praktycznym działaniem, a nie suchą wiedzą.


2018-11-04 15:25:16

Świetna strona lecz jest trochę mało opisane ale kit........;-))) Ważne że dostałam dzięki tej stronie 6 z historii.............;-))) pozdro dla tych co nie lubią sie uczuć..........xde
Streszczenia książek
Tagi: