Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Średniowiecze - z łac. medium aevum, media aetas - wieki średnie.
Nazwa epoki powstała w XV – XVI wieku, kiedy to (błędnie) sądzono, iż epoka ta jest tylko okresem przejściowym pomiędzy dwiema wielkimi epokami – Starożytnością oraz Renesansem, a także jest epoką, która w zasadzie nie wniosła nic nowego i nie zasługuje na inną, właściwą sobie nazwę. „Wieki średnie”, w odczuciu ludzi Renesansu, były po prostu ciemnym, mało znaczącym okresem pośrednim. W powszechnym odczuciu była to epoka kryzysu, intelektualnego zastoju, stagnacji i zacofania.

Epokę tę nazywano etapem mrocznym, popularne było stwierdzenie: „długa noc średniowiecza”. Średniowiecze przeciwstawiano głównie prądom Starożytności, na tle których zdawało się wypadać dość blado. Do dziś w powszechnym użyciu funkcjonuje powiedzenie „nie żyjemy w średniowieczu”, które wskazuje na zacofanie tej epoki. Tymczasem jest to pogląd niesłuszny i dla średniowiecza bardzo krzywdzący.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Legenda o św. Aleksym - streszczenie
2  Dusza z ciała wyleciała - analiza i interpretacja
3  Bolesław Chrobry jako ideał władcy na podstawie Kroniki Galla AnonimaKomentarze: Nazwa epoki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-06 14:50:47

Stronka jest super. W tym roku zdaję maturę i Wasza strona bardzo mi pomaga w nauce. Świetnie opisana jest epoka Średniowiecza. Dlaczego nie ma innych epok?


2018-11-09 18:14:02

Stronka genialna,przygotowuję się do sprawdzianu bez zaglądania do książki.Oby pomogło!Strona ma wszystko opisane. Trzymajcie kciuki jutro ;P Pozdrawiam.


2018-09-30 20:18:24

Izunia --> o ile wiem, inne epoki są: jest antyk, renesans, barok i oświecenie. Wystarczy zajrzeć na stronę główną witryny http://klp.pl, tam wszystko mas z :P Pozdro :PP


2018-09-19 18:56:18

dzieki wielkie za wasza stronke bardzo mi pomogła nie mam ksiazek bo nie kupilam a na waszej stronce wszystko jest i codzien jestem [przygotowana do szkoly dzieki wam!!!! dzia
Streszczenia książek
Tagi: