Święty Franciszek z Asyżu – biografia
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wesoła młodość w bogatym domu
Franciszek urodził się około 1182 r. w Asyżu. Jako syn bogatego kupca, Piotra Bernardone, ukończył szkoły, ale ich poziom był bardzo niski (objaw schyłku szkoły katolickiej). W młodości prowadził hulaszcze życie. Słynął z głośnych zabaw urządzanych z przyjaciółmi w mieście. W 1198 r. Asyż wyzwolił się spod panowania niemieckiego, ale rozpoczęły się walki między miastami: Asyżem i Perudżią, podczas których Franciszek dostał się na rok do niewoli. Po okresie choroby Franciszek postanawia zmienić swoje życie. Biograf Franciszka, P. Sabatier, pisze:
Od nienawiści zła do miłości dobra jest droga daleka
. W Rzymie Franciszek po raz pierwszy wkłada szatę żebraka. Prowadzi życie w osamotnieniu. Kiedy wraca do ojca, stary Bernardone, nie mogąc znieść przemiany syna, prosi o pomoc władze. Wtedy Franciszek zrzeka się pieniędzy, a nawet szat – zupełnie nagi wychodzi na dziedziniec miasta. Postanawia służyć już tylko Bogu.

Początek posługi innym
Franciszek zaczyna opiekować się trędowatymi. Odbudowuje kapliczkę św. Damiana, dostając kamienie w zamian za śpiew. Później przenosi się do odbudowanej przez niego sławnej Porcjunkuli. Mieszka w małych pustelniach pod Asyżem. Tam święty gromadzi też towarzyszy, uczy ich idei miłości, czystości i ubóstwa, pracuje, pomaga ludziom.

Relacja Franciszka i Kościoła
Franciszek buntował się przeciw jakimkolwiek zakonom i instytucjonalizacji w ogóle. Żył wolny, swobodnie prawił kazania, pracował wraz z towarzyszami, liczyły się dla niego przede wszystkim chęci, a nie obowiązki. Nie znosił ścisłości paragrafów i odtrącał kościelne reguły. Jego usposobienie było radosne, spontaniczne, pełne dziecięcej wiary w dobro. Jego wyobraźnia żywiła się obrazami piękna przyrody włoskiej, niesamowitymi opowieściami o rycerzach i wspaniałych walkach – w młodości, a także opowiastkami ludowymi – w dojrzałym wieku, już po udaniu się do pustelni. Idee franciszkańskie zostaną jednak wkrótce wciągnięte w rejestr kościelnych reguł. Grupa św. Franciszka musi poddać się rygorom Kościoła. Święty pragnął, aby cały świat stał się braterską wspólnotą równych, których bogactwem jest wartość duszy. Gdy ubiega się w Rzymie o możność kazania, Kościół przekreśla jednak marzenia Franciszka – wyznacza naczelnika. Święty zostaje założycielem zakonu franciszkanów.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                   
Czytaj dalej: Święty Franciszek z Asyżu - życiorys

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Kwiatki św. Franciszka


  Dowiedz się więcej
1  Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim - opracowanie
2  Bogurodzica i Lament świętokrzyski - analiza porównawcza
3  Satyra na leniwych chłopów - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Święty Franciszek z Asyżu – biografia


  • KOCHANY FRANCESCO KTORY KOCHAL ZWIERZETA BARDZIEJ NIZ LUDZI ,I MIAL RACJE BO TO PRZECIEZ PRREZ DOSTOJNIKOW KOSCIELNYCH BYL TEPIONY I PRZEDWCZESNIE ZMARL Z WYCZERPANIA.TYLKO PTASZKI I ZWIERZATKA BYLY PRZY NIM.HIERARHOWIE KOSCIELNI NIE WYBACZAJA I NIE AKCEPTUJA INNOSCI
    ninal (ninalch {at} op.pl)

  • Ludzie takie strony są nie tylko dla pomocy w odrabianiu prac domowych ale i żeby czegoś się nauczyć o ludziach świętych wiec ty a co was to trochę opanuj się bo Św Franciszek nie jest dla ciebie i inni ludzie tobie ziomami chyba ze twoi koledzy. Przepraszam za tyle błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.
    Anonim ()Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: