Bogurodzica - interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Treścią Bogurodzicy jest modlitwa podmiotu zbiorowego. Adresatem pierwszej strofy jest Matka Boża. Podmiot liryczny zwraca się do Niej w formie apostrof w wołaczu:
Bogurodzica dziewica Bogiem sławiena Maryja
Pierwsze dwa rzeczowniki są dobrane na zasadzie kontrastu (i dodatkowo wzmocnione rymem), pokazują paradoks wiary katolickiej – matka Boga (greckie Theotokos) jest jednocześnie dziewicą. Kolejną prawdą teologiczną jest fakt, że Maryja została wybrana przez Boga, że jest wysławiana nie ze względu na swoje zasługi, ale jako ta, która przynosi Boga ludziom. Bóg jest jednocześnie jej synem i Panem (kolejna para kontrastywna z rymem: Syn – gospodzin (pan). Podmiot liryczny zwraca się do Bogurodzicy, aby ze względu na swojego Syna spełniła prośby, jakie są do niej kierowane. Fragment
Zyszczy nam
Spuści nam
może być interpretowany jako prośba o zesłanie przez Maryję łask ludziom, ale także jako prośba o pozyskanie przez Nią Chrystusa, który właśnie za Jej sprawą został dany światu. Maryja jest więc orędowniczką, tą, za której pośrednictwem ludzie zwracają się do Boga.

W zwrotce drugiej zmienia się adresat, tym razem jest nim Chrystus (apostrofa w wołaczu Bożycze – Synu Boga). Podmiot zbiorowy zwraca się do Niego, aby za pośrednictwem Jana Chrzciciela spełnił prośby. O co prosi podmiot? Są to najpierw prośby ogólne – o wysłuchanie oraz napełnienie myśli, potem zaś bardziej szczegółowe – o dobre, pobożne życie („zbożny pobyt”) i zbawienie („rajski przebyt”). Obie zwrotki kończą się refrenem Kyrie eleison (Panie zmiłuj się).

Obecność w utworze trzech adresatów – Maryi, Jana Chrzciciela i Chrystusa przypomina wzorzec ikonograficzny, charakterystyczny dla kościoła wschodniego - deesis. Według niego majestatycznie wyobrażony Chrystus - Władca (Gospodzin) występuje w asyście Matki Boskiej i Jana Chrzciciela, którzy pełnią funkcję pośredników między Bogiem a człowiekiem. Dlaczego są to właśnie te postaci biblijne?

Maryja jest tą, za sprawą której Chrystus przyszedł na świat, jest jednocześnie osobą, która w doskonały sposób wypełniła wolę Boga, żyjąc zgodnie z Jego przykazaniami, nie popełniając żadnego grzechu. Jan pełni w Biblii rolę poprzednika Chrystusa – zapowiada Jego przyjście, przygotowuje grunt pod naukę Zbawiciela. Prośby, które kieruje podmiot do Boga, są zależne od charakteru tych dwojga pośredników. Maryja przynosi Boga ludziom, dlatego w zwrotce pierwszej podmiot prosi o pozyskanie przez Nią Chrystusa. Jan w Piśmie świętym określany jest jako „głos wołającego na pustyni” – ten, który słowem zaświadcza o przyjściu Zbawiciela. Dlatego prośby skierowane do Boga za jego pośrednictwem dotyczą wysłuchania i „napełnienia myśli”.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Hagiografia
2  Franciszkanizm
3  Nazwa epokiKomentarze
artykuł / utwór: Bogurodzica - interpretacja


 • do Malina: nie wszyscy katolicy są chrześcijanami i nie wszyscy, którzy chodzą do szkoły wiedzą, że kościÓł pisze się przez "Ó", więc po pierwsze zacznij od nauki podstaw ortograficznych, a dopiero, kiedy potem krytyką chrześcijaństwa
  Ewa (e.gregorczyk {at} poczta.onet.eu)

 • Strona jest warta polecenia. Katolicy to najbardziej zakłamany odłam chrześcijaństwa. Sami hipokryci. Kościuł katolici jak by mógł to by narzucił na nas znowu dziesięcine i rozprawił się z tymi którzy się z nim nie zgadzają... z naukowcami, innowiercami, zwykłymi ludźmi. To jest wd. Mnie najbardziej zbrodnicza organizacja wszechczasów.
  Malina (malinarsd (at) gmail.com)

 • interpretacja bardzo dobra, nie zdiwiłabym się gdyby moja polaczka z niej korzytsała ostatnio:) fakt, nie wszyscy chrzescijanie to katolicy, nie tylko was drażni ciagłe tego podkreślanie, ale suma sumarum trzeba przyznać, że czasem warto znać i wiedzieć więcej niż tylko głupie teksty piosenek prawda?
  Ola ()

 • hmm Angela... tak jak Ty się wypowiedziałaś to jehowcy się do czegos takiego czepiają.Jakby żyła w grzechu Bóg by jej nie wybrał, a poczeła Chrystusa jak była dziewicą.
  Jarek (jaroslawklos {at} interia.pl)

 • W Biblii nie ma żadnej wzmianki o tym, że Maria żyła doskonale, że nie popełniła jakiegokolwiek grzechu. Nie jest również napisane, że "była wieczną dziewicą", ponieważ później miała dzieci. Po co te przekłamania?? Tylko Chrystus żył doskonale.
  Angela ()

 • Przepraszam, poprawka - nie wszyscy CHRZEŚCIJANIE są katolikami, a to ogromna różnica. I nie wszyscy wykazują opisane wyżej "paradoksy". Poza tym strona porządna i warta polecenia
  Angela ()

 • Interpretacja jest boska,przeczytałam,zrobiłam notatkę i na lekcji j.polskiego facetka była w szoku,że jako jedyna tak świetnie rozumiem tekst:)dziękuje pięknie,że ktoś taki jak TY tak wspaniale zinterpretował ten tekst..Jeszcze raz wielkie DZIĘKI :)Pozdrowienia ;)
  Małgorzata (gosia.krecia {at} op.pl)


Tagi: